top of page

Kannatanul võetakse selja tagant, surudes teda abistaja kõhu vastu kahe käega (moodustades suure rusika) ümbert kinni. Käed peaksid paiknema rinnakorvi all - rinnakorvi ennast vajutada ei tohiks, ja nendega pigistatakse kiiresti kannatanu rindkere alaosa ja epigastriumi suunaga üles enda poole.Võtet võib korrata kuni viis korda. Võte tõstab rõhku kõhus ja surub õhku kopsudest välja, lükates hooga välja ka võõrkeha.

Kui võte ebaõnnestub ja ülemisi hingamisteid ei õnnestu sel teel avada, siis tuleb kannatanu asetada lamama ning püüda kunstlikku hingamist teha.

Võtte tegemisega võivad olenevalt kannatanu vanusest ja tervislikust seisundist kaasneda mitmed sisemised vigastused nagu maksarebestus, aneurüsmi rebenemine, roide murrud. Seega tuleks kannatanu peale esmaabi võtet haiglasse toimetada.

Alternatiivvõttena saab kasutada lööke abaluude vahele.

Heimlichi võte esmaabi esmase võttena on imikutele ja väikelastel ohtlik vigastuste tekitamise ohu tõttu. Seetõttu on lämbumisohus, aga teadvusel imikute ja väikelaste jaoks välja töötatud ning kasutusel alternatiivvõte.

Imik asetatakse täiskasvanu käele selliselt, et kõhupool oleks allpool ja käsi toetaks pead, kuid asuks samal ajal ka kehast allpool. Imikule lüüakse neli lööki selga abaluude vahele. Kui võte ei väljuta võõrkeha, siis keeratakse imik täiskasvanu põlvedel selja peale (kintsud toetamas imiku keha). Seejärel teeb täiskasvanu, kasutades üksnes keskmisi ja sõrmusesõrmi, viis kiiret allavajutust (surub) imiku rinnakule. Kui võõrkeha on imiku suus, siis saab selle ohutult näppudega eemaldada. Kui võte ei õnnestu, siis tuleb seda korrata.

Heimlichi võte

  • LinkedIn Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
bottom of page